SVJETSKI DAN GLASA
Autor: Administrator , 16. 4. 2019.

Danas smo na satu razrednika obilježili Svjetski dan glasa. Obilježavamo ga i slavimo 16. travnja. Slavi ga cijeli svijet jer je to vrlo važan datum. Glas je važan svakome od nas jer se bez njega ne bismo mogli sporazumijevati.

Ideja o obilježavanju dana glasa krenula je od liječnika otorinolaringologa u Brazilu jer su htjeli upozoriti da promukli glas može značiti i tumor glasnica te da rano prepoznavanje može pružiti veću šansu izlječenju. Zbog važnosti glasa u umjetnosti, edukaciji, medijima, tj. u svim ljudskim aktivnostima, danas se glas slavi kao zajedničko bogatstvo. Slave ga sve vodeće edukacijske, umjetničke, medicinske, znanstvene, medijske institucije u svijetu. Održavaju se svečani koncerti i predstave povodom Svjetskog dana glasa, a njih izvode mnogi poznati svjetski izvođači.

U Hrvatskoj je, također, obilježavanje Svjetskog dana glasa počelo od liječnika. Nekoliko godina za redom, povodom Svjetskog dana glasa, uvode se neke nove metode liječenja glasnica poput ugradnje masnog tkiva, botoksa, hijalurona te održavaju znanstveni simpozijumi o glasu. Time se pokrenula svijest o važnosti glasa i doprinijela značaju tog dana. Ukoliko promuklost traje dulje vrijeme ili imamo neke druge probleme vezane za glas najbolje bi bilo da potražimo pomoć liječnika i spriječimo daljnje razvijanje bolesti dok ne bude prekasno.

Izradili: Učenici 7.b razreda