Nacionalni kviz za poticanje čitanja
Autor: Lea Ledinski, 16. 11. 2017.

U okviru Mjeseca hrvatske knjige Knjižnice grada Zagreba organizirale su Nacionalni kviz za poticanje čitanja. U našoj su školi Kviz popunjavali osmaši, a za pobjednika Škole izvučen je Patrik Žiger.

Patrik i ostali osmaši koji su pročitali knjige u srijedu 15.11. prisustvovali su završnoj svečanosti u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici na javnom izvlačenju i dodjeli nagrada.

U sklopu prigodnog programa s par riječi su nam se obratili autori čije su knjige bile uključene u kviz - Sanja Pilić, Maja Brajko-Livaković i Tihomir Horvat. Tema jedne od knjiga je Sigetska bitka i Nikola Šubić Zrinski, tako da smo na svečanosti mogli čuti ulomke iz opere Nikola Šubić Zrinjski Ivana plemenitog Zajca u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta.

Fotografije s natjecanja možete pregledati u fotogaleriji, a klikom na gumb opširnije možete pročitati više o knjigama ovogodišnjeg kviza.

Naslov Kviza za poticanje čitanja 2017. godine bio je Čitanje ne dolazi u pitanje. Romani koje su učenici trebali pročitati prije rješavanja kviza namijenjeni su starijim učenicima osnovne škole (7. i 8. razred). Možete ih posuditi u školskoj knjižnici ili Knjižnicama grada Zagreba. Ove su godine učenici čitali ove knjige:

Sanja Pilić: Pošalji mi poruku!
Maja Brajko-Livaković: Milijunaši
Tihomir Horvat: Mali ratnik

Sofija je, otkad je izašla iz bolnice, sasvim druga osoba. Svakim danom je postajala sve romantičnija. Je li tome kriv bio Mat, novi dečko u razredu? Svakim danom je sve više mislila na njega. Ali ne samo ona. Mat je bio tiha patnja svih cura u razredu. Sve joj je to bilo glupo. Srećom, počela je pisati neku vrstu vizualnog dnevnika, bilježila je slikom svoje osjećaje, iz dana u dan. Uzela bi mobitel i krenula. Nakon nekog vremena je ustanovila da snimci nisu dobri i da je to totalni amaterizam pa je kupila fotoaparat s kamerom. Tada je počela uživati. Filmovima je pokušavala sačuvati ono što voli. Pri jednom istraživanju grada i nepoznatog kvarta, srela je Mata i razgovarala s njim, bez kamere. Bila je presretna. Nedugo zatim, po školi se prosula priča o Matovom nasilničkom ponašanju. Sofija je znala za njegove brige. Mat joj se neko vrijeme javljao porukama, pa onda nije, pa opet je. Bol koju je nosio bila je prevelika. Roman je nagrađen Nagradom "Grigor Vitez" za 2016. godinu.

Roman za mlade, nabijen akcijom, pun neizvjesnosti i događaja, a pri tom nije lišen emocija. Glavni lik je srednjoškolac Luka i njegov otac, bogati poduzetnik koji zbog ekonomskog interesa kani uništiti plaže jednog malog dalmatinskog mjesta, a mještani se naravno tome protive. Priča govori i o suočavanju mladih s roditeljima koji su se ogriješili o zakon. Pri tome autorica ne osuđuje, niti traži osvetu, već je u potrazi za vraćanjem posrnulih u normalan život i očuvanje obitelji. Aktualna tema romana o težnji za bogaćenjem pod svaku cijenu i posljedicama koje donosi ima i jednu vrijednu pouku, ljudske vrijednosti trebale bi biti iznad materijalnih dobara!

Najbolji rukopis koji je pristigao na natječaj za roman za mlade s temom Sigetske bitke i Nikole Šubića Zrinskog, a povodom njegove 450. obljetnice. Grupa vrlo osebujnih i pametnih tinejdžera sudjeluje u prikupljanju povijesne građe i stvaranju filma virtualne stvarnosti na temu bitke kod Sigeta. Napeto, višeslojno i vrlo čitljivo djelo zainteresirat će mlade čitatelje suvremenim pristupom za temu povijesnog događaja kojim je zaustavljen daljnji prodor Turaka na Zapad.